Biel i czerwień

Dzisiaj, tj. 10 listopada 2021 r., w naszej szkole obchodziliśmy uroczystość jutrzejszego Święta Niepodległości. Z powodu pandemii nie organizowaliśmy tradycyjnej akademii na sali gimnastycznej, ale zamiast tego każda klasa uczciła ten dzień w swym gronie, a to za sprawą uczniów klasy 8c.

Dziewczynki i chłopcy z tej klasy chodzili ze swym opiekunem od klasy do klasy i prezentowali krótkie, ale bardzo uroczyste spotkania. Natalka, Magda, Hania i Agatka pełniły ważne role, przede wszystkim honorowo trzymały polskie flagi. Emilka wygłaszała wstępne przemówienie: „Szanowni uczniowie, koleżanki i koledzy. Jutro w całym kraju obchodzimy jedno z najważniejszych świąt narodowych – Święto Niepodległości. Uczcijmy wszystkich Polaków, którzy walczyli o niepodległe państwo polskie. Nie tylko tych, którzy wywalczyli wolność kraju w I wojnie światowej, ale i tych, którzy walczyli o nią w powstaniach śląskich, w wojnie z bolszewicką Rosją, w powstaniu wielkopolskim i podczas całej II wojny światowej”.

Wszyscy śpiewali hymn narodowy zachowując godną postawę. Melodię hymnu emitowano z głośnika.

Następnie druga Emilka bardzo ładnie recytowała piękny wiersz okolicznościowy. A na koniec Tomek we wspaniały sposób zachęcał uczniów do indywidualnego uczczenia tego święta: „Jutrzejszy dzień jest dniem wolnym od pracy i nauki. Nie zapomnijcie jednak o tym, aby go uczcić. Możecie odwiedzić pomniki upamiętniające walki Polaków o wolność kraju. Możecie pójść na cmentarz i zapalić znicz na grobie nieznanego żołnierza. Możecie w oknach umieścić polskie chorągiewki biało-czerwone. Możecie w tym dniu nosić biało-czerwone wstążeczki przypięte do ubrania w okolicach serca. Możecie też w tym dniu uczestniczyć w uroczystych ogólnopolskich obchodach tego święta, transmitowanych za pośrednictwem telewizji. Nie zapomnijcie o wywieszeniu flagi. Pamiętajmy, że to dzięki waleczności i ofiarności naszych przodków mamy dzisiaj własne państwo, które przekazali nam jako nasze wspólne dziedzictwo. Podziękujmy im za to oklaskami”. Wszyscy bili brawo!

Drodzy uczniowie, to była bardzo dobra robota!